Zupa pieczarkowa z makaronem

Z makaronem, kluseczkami, ziemniaczkami, zupa krem, na rosole, na bulionie lub na wodzie – jaka jest Wasza pieczarkowa? U nas w domu każda zupa jest na bazie rosołu, choć może powinnam napisać bulionie warzywno-drobiowym, ponieważ prawdziwy rosół to wyższa sztuka. Ze śmietanką i makaronem gotowanym od razu w zupie, który dodatkowo ją zagęszcza. Smak pieczarek wydobyty dzięki podsmażeniu ich na maśle i najważniejsze – bez dodatku żadnej gotowej saszetki zupy w proszku. Wykorzystałam resztę bulionu oraz gotowane warzywa z niedzielnego obiadu, a z gotowanego mięsa będą jeszcze pierogi. Nie lubię marnować jedzenia i uwielbiam kuchnię „resztkową”. Ta porcja zupy jest naprawdę solidna, spokojnie wystarczy na dwa dni dla trzyosobowej rodziny. Polecam serdecznie, pomimo znacznej ilości śmietanki :)

P.S. Dacie wiarę, że ostatnim razem pieczarkową przygotowywałam bodajże trzy lata temu?

Składniki:

  • 1 duża cebula
  • 1 łyżka masła
  • 500 g pieczarek
  • 2 litry bulionu (lub wody)
  • ugotowane warzywa z rosołu (2 marchewki, 1/4 selera, 1 pietruszka)*
  • 300 ml słodkiej śmietanki (12%, 18% lub nawet 30%)
  • 200 g makaronu (u mnie świderki)
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie natka pietruszki do posypania

Przygotowanie:

Cebulę drobno pokroić w kosteczkę. Pieczarki oczyścić, w razie potrzeby obrać (tych ładnych, białych nie obieram) i pokroić w plasterki (starać się nie myć ich w wodzie, żeby nie nasiąknęły). Warzywa z rosołu również pokroić w kosteczkę.

W dużym garnku z grubym dnem rozpuścić masło i zezłocić cebulkę. Do cebulki dodać pokrojone pieczarki i w miarę na mocnym ogniu je podsmażyć. Gdy zmiękną do garnka wlać bulion, przykryć pokrywą i pogotować około 5 minut. Po tym czasie dodać śmietankę (tą mniej % najpierw zahartować – do śmietanki dodać troszkę zupy, wymieszać i taką wlać do garnka) oraz pokrojone warzywa, zagotować. Dodać makaron i gotować 10 min, następnie palnik wyłączyć i zupę pod przykryciem zostawić. Smaki się przegryzą i makaron „dojdzie”. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem.

Najlepiej smakuje kilka godzin po przyrządzeniu. Przed podaniem warto posypać natką pietruszki.

* zupkę oczywiście możemy przygotować na bazie świeżych warzyw, czy to z bulionem czy z wodą. Warzywa korzeniowe obieramy i kroimy w drobną kostkę. Najpierw podsmażamy cebulkę na złoto, później do garnka z cebulką dodajemy warzywa i je podsmażamy, następnie dodajemy pieczarki i dalej postępujemy jak w przepisie.

* gdy zupę gotujemy na wodzie zamiast na bulionie, dodajemy 2 listki laurowe, kilka kulek ziela angielskiego i pieprzu czarnego.

Smacznego!

Dodaj komentarz