Ciasto pierogowe (zaparzane)

Przepisów na ciasto pierogowe nigdy nie jest za dużo. Dzięki takiemu wachlarzowi możemy śmiało wybrać sobie ciasto, które najbardziej nam odpowiada. Dziś o tradycyjnym cieście, tylko woda i mąka ale nie ciepła, tylko wrząca. Zaparzane ciasto jest delikatniejsze niż to tradycyjne na ciepłej wodzie i bardziej elastyczne. Pierogi można nafaszerować po brzegi, pięknie się zlepiają, nie pękają i podczas gotowania się nie rozklejają. Za przepis dziękuję Danusi. A jakie jest Wasze ulubione ciasto?

Składniki:

  • 400 g mąki (2,5 szklanki)
  • 1 szklanka wrzącej wody
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju lub oliwy

Przygotowanie:

Do misy miksera lub na stolnicę przesiać mąkę, dodać sól. Do mąki wlać wrzącą wodę, dodać olej i wymieszać mąkę z wrzątkiem widelcem lub łyżką. Zostawić na chwilę aż mąka się zaparzy i ciasto troszkę ostygnie. Po tym czasie zagnieść gładkie ciasto. Ciasto wyrabiam robotem kuchennym hakiem do ciast drożdżowych. Zagniecione ciasto nakryć ciepłą miską lub zostawić w misie miksera i przykryć ściereczką, zostawić na około 20-30 min aby odpoczęło.

Po tym czasie ciasto podzielić na części. Każdą wałkować na ulubioną grubość i faszerować czym dusza zapragnie.

Gotowe pierogi układać na tackach oprószonych mąką, gotować we wrzątku około 3 min od wypłynięciu.

Pierogi też świetnie się mrożą – poukładane pojedynczo na tackach oprószonych mąką pierogi wkładam do zamrażalki, gdy się zamrożą przekładam wszystkie do jednego worka. Pierogi zawsze mrożę na surowo, bez obgotowywania. Każde na zdjęciach na moim blogu są własnie zapasami z zamrażarki, ponieważ pierogi najczęściej lepię późnym wieczorem.

Smacznego!

2 komentarze

  1. DO MROZENIA SUROWYCH PIEROGOW NIE DAJE SIE MAKI.
    PROPONUJE BARDZIEJ PRZYKRYCI POUKLADANE PIEROGI NP. PLATYKOWA TORBA. TYLKO DLATEGO,ZE W CZASIE MRAZENIA NASTEPUJE PEKANIE CIASTA POD WPLYWEM WYSUSZENIA.

    • Nie mam potrzeby przykrywać pierogów, ponieważ korzystam z funkcji szybkiego mrożenia, a później przekładam do torebki. Jeszcze mi się nie zdarzyło aby ciasto popękało. Nie trzymam luzem tygodniami, żeby wysuszyć. Tace podsypuję mąką i nie ma ku temu zastrzeżeń, zamrożone pierogi lepiej odchodzą

Dodaj komentarz