Kurtosze/trdelniki/ciasto kominowe

Kurtosze – trdelniki – ciasto kominowe – kołacze? Słowackie – czeskie – węgierskie? Szczerze mówiąc, nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi. U nas nazywamy je kurtoszami – jest to drożdżowe ciasto, nawinięte na specjalne kije i grillowane. Z wierzchu chrupiące, w środku miękkie, polewane masłem roztopionym i obsypane posypkami. Do ich przygotowania użyłam specjalnych form (i nie jest to wpis sponsorowany ani lokowanie produktu), choć można też przygotować domowe formy z rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach kuchennych, owiniętych folią aluminiową. Przepis ponoć jest oryginalny, miałam załączony do foremek. Dodatek smalcu do ciasta powoduje, że jest jeszcze bardziej chrupiące. Co tu dużo mówić, pyszne są :)

Składniki (4 szt):

Ciasto:
 • 150 ml mleka
 • 13 g świeżych drożdży
 • 3 łyżeczki cukru pudru (15 g)
 • 35 g masła
 • 35 g smalcu
 • 3 żółtka
 • szczypta soli
 • 280 g mąki pszennej
Dodatkowo:
 • roztopione masło do smarowania (około 100 g)
Posypka cukrowa:
Inne posypki:
Formy:
 • specjalne formy do kurtoszy
 • lub domowe (papierowe rolki po ręcznikach kuchennych lub papierze toaletowym owinięte folią aluminiową) *

Przygotowanie:

Mleko podgrzać, dodać 1 łyżeczkę cukru pudru i rozpuścić w nim drożdże – odstawić do ruszenia zaczynu.

Masło i smalec umieścić w misie miksera i utrzeć na puszystą masę, dodawać po kolei żółtka, ucierając po każdym dodaniu. Zmienić mieszadło na hak do zagniatania (lub zacząć wyrabiać łyżką/ręką), dodać mąkę, szczyptę soli i 2 łyżeczki cukru pudru, wymieszać. Na końcu dodać zaczyn i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto (zajęło mi to robotem około 10 min). Ciasto będzie lekko klejące od tłuszczu ale musi być dobrze wyrobione aby odchodziło od ręki i misy. W razie potrzeby dosypać odrobinę mąki, ale ostrożnie. Misę nakryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość, około 1-1,5 godz (w przepisie było 30-45 min – po tym czasie aż tak mi nie wyrosło).

Ciasto podzielić na cztery równe części – (jeśli używamy specjalnych form do kurtoszy to dwie części ciasta z powrotem odłożyć do misy, zakryć ściereczką ponieważ z tymi formami można piec dwa kurtosze za jednym razem). Z ciasta uformować długie wałeczki około 100 cm. Nawinąć na formy, końce założyć (wsunąć pod nawinięte ciasto). Formą z nawiniętym ciastem jak wałkiem rozwałkować nawinięte ciasto, tak aby nawinięte wałeczki połączyły się ze sobą. Ciasto na formach posmarować roztopionym masłem i pozostawić do wyrośnięcia na 15 min.

W międzyczasie przygotować posypkę: wszystko wymieszać razem.

Piekarnik ustawić na funkcję grzania góra-dół (bez termoobiegu) i nagrzać do temperatury 200oC. Wstawić formy, piec 20-25 minut. Podczas pieczenia należy dwa razy obrócić formę z ciastem o 1/3 i posmarować masłem.

Upieczone kurtosze wyciągnąć z piekarnika. Gorące ponownie posmarować masłem i szybko obtoczyć w posypce. Zdjąć silikonowy uchwyt i zsunąć kurtosza do lekkiego przestudzenia – najlepsze są delikatnie ciepłe.

* używając domowych form przygotowanych z papierowych rolek po papierze toaletowym czy ręczniku kuchennym i owiniętych folią aluminiową możemy upiec kurtosze za jednym razem, na stojąco. Wtedy już nie trzeba ich obracać a jedynie w trakcie pieczenia warto posmarować roztopionym masłem. Z tej porcji ciasta wyjdzie 8 szt kurtoszy na małych rolkach, na tych od ręczników śmiało 6 szt.

** można również jeszcze przed pieczeniem posmarowane masłem obtoczyć w cukrowej posypce i zapiekać razem, wtedy posypka pysznie się skarmelizuje

Smacznego!

Dodaj komentarz