Syrop rabarbarowo-truskawkowy (i konfitura z owoców po syropie)

Nie wiem czy się nie spóźniłam z tym wpisem. Są jeszcze truskawki? Jeśli już nie ma to zapamiętajcie przepis na kolejny sezon, ponieważ syrop jest przepyszny. Jest spora ilość cukru ale dlatego, że to ma być gęsty syrop do rozcieńczania wodą. Idealna baza do drinków, napojów, koktajli. Pysznie smakuje z budyniem czy kaszką manną. W ten sam sposób można przygotować sam syrop rabarbarowy, zastępując truskawki rabarbarem. Oprócz syropu z przecedzonych owoców można przygotować wspaniałą konfiturę – nic się nie marnuje. Niedługo będą wisienki (widzę, jak czerwienią mi się na drzewie) więc będę przypominać przepis na syrop wiśniowy z wanilią – na jego podstawie właśnie przygotowałam syrop z truskawek i rabarbaru.

Składniki:

  • 1 kg rabarbaru
  • 1 kg truskawek (mogą być mrożone)
  • 1,2 kg cukru (1 kg + 1 szklanka)
  • 1 litr wody

Przygotowanie:

Truskawki umyć i odszypułkować, rabarbar obrać i pokroić na kawałki. Owoce przełożyć do garnka i zasypać 1 szklanką cukru, odstawić na moment aż zaczną puszczać sok. Następnie owoce w garnku zalać wodą tak aby poziom wody był równo z owocami w garnku (ale minimum 1 litr wody). Wstawić garnek na palnik, zagotować, skręcić moc palnika i pogotować 20 min. Wyłączyć palnik i garnek zostawić do ostudzenia. Ja robię wieczorem i zostawiam na całą noc.

Po tym czasie całość przelać przez sito – otrzymamy sok i owoce.

Syrop:

Zlany sok przelać do garnka, wsypać 1 kg cukru i zagotować. Skręcić palnik i na minimalnej mocy gotować sok z cukrem aż sok odparuje i nabierze konsystencji syropu. Gotowałam 1 godzinę, następnie wyłączyłam palnik i na płycie indukcyjnej zostawiłam aż ostygło. W czasie studzenia, również syrop zgęstniał. Należy gotować bez pokrywki i najlepiej w jak najszerszym garnku, aby powierzchnia parowania była jak największa. Wystarczy mieszać od czasu do czasu.

Syrop przelać do wypieczonych/wyparzonych wcześniej słoiczków lub butelek, zakręcić nakrętki i zapasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą lub w piekarniku.

Syrop jest fantastyczny do herbaty, do rozcieńczania wodą lub polewania kaszki manny.

Konfitura:

Owoce z sita przełożyć do garnka z grubszym i szerokim dnem, dodać szklankę cukru (lub więcej, do smaku) i smażyć konfitury często mieszając, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Owoce przecedzone smażą się krótko, smażyłam około 30 minut. Konfitury rozłożyć do wypieczonych/wyparzonych wcześniej słoiczków, zakręcić nakrętki i zapasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą lub w piekarniku.

Pasteryzacja w piekarniku – słoiczki lub butelki ustawić na blasze z wyposażenia piekarnika, włożyć do zimnego piekarnika. Piekarnik nastawić do temperatury 1200C i od chwili uzyskania tej temperatury słoiczki pasteryzować 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

Wyparzanie słoików i nakrętek – porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 1200C i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą.

Smacznego!

Dodaj komentarz