Ćwiartki z kurczaka wędzone, podpiekane

Kolejny przepis z produktami od Tradismak, z którym uwielbiam współpracować i jego zestaw promocyjny Domowa Wędzonka. Mając taką przesyłkę u siebie, nie było innego wyjścia jak zmierzyć się z wędzonym drobiem. Przedstawiam zatem ćwiartki z kurczaka, wędzone i podpiekane.

Składniki:

  • ćwiartki z kurczaka
Solanka:
  • 80 g soli niejodowanej
  • 1 litr wody
Dodatkowo:

Przygotowanie:

Ćwiartki z kurczaka opłukać, oczyścić z ewentualnych piór, odciąć nadmiar skór z tłuszczem i osuszyć. Ćwiartki umieścić w naczyniu do peklowania.Przygotować solankę – sól rozpuścić w wodzie, solanką zalać ćwiartki. Przygotować taką ilość solanki aby zakrywała ćwiartki w naczyniu (na 8 ćwiartek zeszło mi solanki z 2 litrów wody). Naczynie schować do lodówki na 24 h.

Ociekanie:
Po 24 h ćwiartki wyciągnąć z solanki. Każdą obwiązać nicią wędliniarską i powiesić do ociekania w pomieszczeniu o temperaturze max 12oC na 12 h lub w temperaturze pokojowej na 2-3 h. Powiesić luźno, np. na kiju od szczotki opartym o dwa taborety lub krzesła, podstawiając pod ociekające ćwiartki tacki lub gazety, lub nad wanną. Pamiętać należy aby do naszego mięsa nie miały dostępu owady.

Osuszanie:
Ćwiartki po odcieku osuszyć – w wędzarni bez dymu w temperaturze 45-50oC lub w piekarniku – rozłożyć ćwiartki na kratce. Osuszałam w piekarniku ponieważ trudno by mi było to zrobić w mojej wędzarce. Należy suszyć do takiego momentu aż ćwiartki na wierzchu będą suche, skóra nie będzie się kleić do rąk. Zajęło mi to 1,5 h.

Wędzenie:
Osuszone ćwiartki umieścić w nagrzanej wędzarni. Wędzić w temperaturze 55-60oC do uzyskania koloru, który nas zadowala. Zazwyczaj trwa to 3-4 h.

Podpiekanie:
Wbić termometr w najgrubsze miejsce w ćwiartce. Uwędzone pałki podpiec w temperaturze 85-90oC aż do uzyskania w środku wyrobu 72oC (w wędzarni lub piekarniku).

Smacznego!

Dodaj komentarz