Syrop i konfitura wiśniowa z nutką wanilii – 2 w 1

Przerabianie wiśni w moim przypadku nie jest ani męczące ani zbyt pracochłonne, no może polemizowałabym odnośnie drylowania. Lecz później idzie jak z płatka, kwestia tylko zorganizowania. Zawsze zaczynam pracę od przebrania, umycia i wydrylowania całości – w między czasie wiśnie sortuję. Te jędrne i w całości są przeznaczone do frużeliny, wiśni kandyzowanych, wiśni w syropie czy też zalewach. Są też i takie, które się rozerwały przy drylowaniu i te malutkie. I właśnie te przeznaczam zawsze na syrop wiśniowy, a przy okazji powstaje pyszna konfitura – w tym roku z nutką wanilii, ale z wanilii można spokojnie zrezygnować. Z podanych proporcji wyszły mi 2 l syropu oraz 800 ml konfitury. Polecam :)

P.S. Nigdy nie podaję wagi wiśni przed drylowaniem, tylko po. Z prostych przyczyn – wiśnie są różne, czasem duża pestka a mało miąższu. Tak podana waga byłaby mało precyzyjna. Ale tak mniej więcej z 1,2 kg świeżych wiśni otrzymamy 1 kg owoców bez pestek.

Składniki:

  • 1,5 kg wydrylowanych wiśni
  • 1,5 kg cukru
  • ekstrakt waniliowy (po 2 łyżki do syropu i konfitury) lub laska wanilii 
  • woda (około 1l)

Przygotowanie:

Wydrylowane wiśnie włożyć do garnka, zasypać 1 szklanką cukru i odstawić na moment aż zaczną puszczać sok. Następnie wiśnie w garnku zalać wodą, ale tylko tyle aby poziom wody był równo z wiśniami w garnku. Wstawić garnek na palnik, zagotować, skręcić moc palnika i pogotować 20 min. Wyłączyć palnik i garnek zostawić do ostudzenia. Ja robię wieczorem i zostawiam na całą noc.

Po tym czasie całość przelać przez sito – otrzymamy sok i wiśnie.

Syrop wiśniowy z nutką wanilii

Zlany sok przelać do garnka, wsypać 1 kg cukru i zagotować. Skręcić palnik i na minimalnej mocy gotować sok z cukrem aż sok odparuje i nabierze konsystencji syropu. Jeśli dodajemy laskę wanilii – laskę przeciąć na pół i włożyć do garnka. Jeśli dodajemy ekstrakt waniliowy, dodajemy go pod koniec gotowania i chwilę zagotowujemy całość aby aromat waniliowy pozostał, a wyparował alkohol. Ja gotowałam 1 godzinę, następnie wyłączyłam palnik i na płycie indukcyjnej zostawiłam aż ostygło. W czasie studzenia, również syrop zgęstniał. Należy gotować bez pokrywki i najlepiej w jak najszerszym garnku, aby powierzchnia parowania była jak największa. Wystarczy mieszać od czasu do czasu.

Jeśli dodawana była laska wanilii to ją usunąć. Syrop przelać do wypieczonych/wyparzonych wcześniej słoiczków lub butelek, zakręcić nakrętki i zapasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą lub w piekarniku.

Syrop jest fantastyczny do herbaty, do rozcieńczania wodą lub polewania kaszki manny.

Konfitura z wiśni z nutką wanilii

Wiśnie z sita przełożyć do garnka z grubszym i szerokim dnem, dodać szklankę cukru (lub więcej, do smaku), jeśli dodajemy świeżą wanilię to dodać przekrojoną laskę wanilii i smażyć konfitury często mieszając, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Wiśnie przecedzone smażą się krótko, smażyłam około 30 minut. Pod koniec gotowania dodać ekstrakt waniliowy i całość zagotować aby smak wanilii pozostał a alkohol wyparował. Jeśli dodawana była laska wanilii to ją usunąć a konfitury rozłożyć do wypieczonych/wyparzonych wcześniej słoiczków, zakręcić nakrętki i zapasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą lub w piekarniku.

Pasteryzacja w piekarniku – słoiczki lub butelki ustawić na blasze z wyposażenia piekarnika, włożyć do zimnego piekarnika. Piekarnik nastawić do temperatury 1200C i od chwili uzyskania tej temperatury słoiczki pasteryzować 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

Wyparzanie słoików i nakrętek – porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 1050C i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą.


Smacznego!

Dodaj komentarz