Pudding chia z mleczkiem kokosowym i mango

Nasiona szałwii hiszpańskiej, zwane nasionami chia słyną ze swych wyjątkowych wartości odżywczych i zdrowotnych. Zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, również żelaza zawierają więcej niż szpinak. Są cenione za wysoką zawartość białka, potasu, błonnika, oraz magnezu. Jednak jak ze wszystkim nie należy z nimi przesadzać, dzienna dawka to 3 łyżki stołowe – czyli porcja na 250 ml płynu. Pudding chia to bardzo dobre rozwiązanie na zdrowy deser, podany z owocami lub musem owocowym. Tym razem wersja na mleczku kokosowym z dodatkiem mango. Smacznego!

Składniki (4 porcje):

  • 400 ml mleczka kokosowego
  • 5 łyżek nasion chia
  • 1-2 łyżki miodu (do smaku)
  • 1 dojrzałe mango
  • wiórki kokosowe do dekoracji

Przygotowanie:

Mleczko kokosowe przelać do miseczki, dodać do smaku miód i wymieszać. Wsypać nasiona chia i ponownie wymieszać. Odstawić na 20 min w temperaturze pokojowej aż nasiona troszkę napęcznieją. Po tym czasie całość wymieszać dokładnie, aby nasiona rozprowadziły się i równomiernie pęczniały. Miseczkę zakryć, np. folią spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej 8 h, idealnie u mnie sprawdza się pora nocna.

Po tym czasie napęczniałe nasiona przemieszać jeszcze raz przemieszać i przełożyć do pucharków.

Mango obrać ze skórki, pozbyć się pestki. Część mango (1/4 owocu) pokroić na kawałki. Resztę zblendować na mus. Mus mango wyłożyć do pucharków na pudding. Na wierzch wyłożyć pokrojone mango i posypać wiórkami kokosowymi.

Mus przygotowywać bezpośrednio przed podaniem aby nie ściemniał. Jeśli chcemy mus przygotować wcześniej należy zmiksować z sokiem z cytryny, pokrojone owoce mango należy również skropić sokiem z cytryny.

Smacznego!

Dodaj komentarz