Wędzony filet z indyka, parzony

Filet z indyka, peklowany na sucho, wędzony i parzony to zdecydowanie moja ulubiona wędlina. Przygotowany w specjalnej folii celulozowej, która przepuszcza dym oraz temperaturę zachowuje swoją soczystość. Oczywiście można przygotować go bez folii, wtedy należy pamiętać o procesach ociekania i osuszania, do momentu aż powierzchnia mięsa będzie sucha w dotyku zanim zaczniemy wędzenie. Polecam serdecznie :)

Składniki:

  • filety z indyka
  • 18 g peklosoli/kg mięsa
Dodatkowo:
  • folia celulozowa
  • siatka wędzarnicza lub przędza

Przygotowanie:

Filety z indyka oczyścić z błon i widocznych żyłek. Obsypać równomiernie peklosolą, przełożyć do pojemnika z pokrywą i peklować w lodówce 5-7 dni. Po tym czasie filety z indyka zawinąć ściśle w folię celulozową i umieścić w siatce wędzarniczej lub osznurować przędzą. Jeśli filet jest płaskim i szerokim kawałkiem to jego powierzchnię uplastycznić tłuczkiem do mięsa i ciasno zwinąć w roladę, następnie owinąć folią celulozową i umieścić w siatce lub osznurować przędzą.
Tak przygotowane filety powiesić na kijach wędzarniczych na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej aby wyrównać temperaturę mięsa.
Wygrzewanie/osuszanie: w wędzarni bez dymu, w temperaturze o 5oC niżej niż planowana temperatura wędzenia, np w 45-50oC. Wygrzewamy do momentu aż mięso będzie ciepłe w dotyku, a temperatura wewnątrz zbliżona do temperatury komory wędzarniczej. Użycie folii celulozowej może złudnie świadczyć o dobrym osuszaniu – ale produkt nie ma być tylko suchy zewnątrz (przy użyciu folii będzie suchy już na początku), ale przede wszystkich wygrzany.
Wędzenie: w temperaturze 50-55oC do uzyskania zadowalającego koloru, około 3-3,5 godziny.

Parzenie: w wodzie 75-80oC, do momentu aż mięso uzyska w środku 72oC. Po skończonym parzeniu mięso zahartować – schłodzić w zimnej wodzie przez około 10 min. Wyciągnąć, ostudzić w temperaturze pokojowej, następnie przełożyć do lodówki.

Smacznego!

Dodaj komentarz