Kaczka pieczona z miodem i chili

Upał upałem, ale jak się ma na coś ochotę to i upał nie przeszkadza. Pomaga w tym dobry piekarnik, który ciepła podczas pieczenia nie oddaje… no chyba, że stoi się przed otwartym piekarnikiem, ale to już da się przeżyć. Więc na niedzielnym obiedzie pojawiła się kaczka, pieczona w naczyniu żaroodpornym – dzięki temu była niezwykle miękka i soczysta. Ostatni etap to rumienienie skórki z glazurą na bazie miodu, soku z cytryny, odrobiny tłuszczu wytopionego podczas pieczenia i płatków chili. A najlepsze z tego wszystkiego były jabłka wachlarzyki, pieczone wraz z ziemniakami obok kaczki. Ziemniaki można piec od razu surowe, lecz ja zawsze wcześniej je podgotowuję, tym razem ugotowałam je na parze a później tylko zarumieniłam obok kaczki. Z wierzchu przyjemnie chrupiące a w środku wyszły mięciutkie i rozpływające się w ustach. Polecam serdecznie :)

Składniki:

  • kaczka o wadze 2-2,5 kg
  • sól, pieprz, majeranek, papryka mielona, płatki chili
Glazura:
  • 4 łyżki miodu
  • 2 łyżki tłuszczu wypieczonego z kaczki
  • sok z połowy cytryny
  • płatki chili
Dodatkowo:
  • ziemniaki 
  • 2 jabłka
  • tymianek

Przygotowanie:

Kaczkę oczyścić, umyć, natrzeć solą, pieprzem, papryką mieloną, płatkami chili i majerankiem z zewnątrz i od wewnątrz.

Kaczkę ułożyć w naczyniu żaroodpornym z pokrywą, piersią do dołu. Wstawić na 24 h do lodówki, aby kaczka skruszała.

Kaczkę wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200oC, po 20 minutach zmniejszyć temperaturę do 180oC i piec dalej kolejne 1,5 – 2 godziny (w zależności od wagi kaczki) aż kaczka będzie miękka (czas całościowy włącznie z pierwszymi 20 minutami na początku powinien wynosić 1 h pieczenia na 1 kg kaczki). Cały czas piec w naczyniu z pokrywą.

W międzyczasie ugotować ziemniaki. Swoje ziemniaki przygotowałam na parze. Jabłka przekroić na pół, wydrążyć gniazdo nasienne i naciąć niczym wachlarz.

W miseczce wymieszać składniki glazury. Na blachę z wyposażenia piekarnika wyłożoną matą teflonową lub papierem do pieczenia przełożyć delikatnie kaczkę piersią do dołu, obok kaczki ułożyć połówki jabłek i ziemniaki. Kaczkę, ziemniaki i połówki jabłek posmarować przygotowaną glazurą, np. za pomocą pędzelka. Ziemniaki i jabłka oprószyć delikatnie tymiankiem. Blachę wstawić z powrotem do piekarnika z funkcją grzania górnej grzałki, zwiększyć temperaturę do 200oC lub nawet 220oC i piec 20 min aż skórka będzie wypieczona. Po tym czasie kaczkę delikatnie obrócić i piec kolejne 10-15 min, aż skórka na piersi będzie wypieczona a ziemniaki i jabłka również zarumienione.

Smacznego!

Dodaj komentarz