Kompot z czerwonych mirabelek – w słoikach

Spiżarnia zapełnia się kolejnymi darami lata, był dżem a tym razem kompot na zimę z czerwonej mirabelki. Nie bójcie się ilości cukru w tym syropie, dobrze zabezpieczy słoiki aby nie zepsuły się w piwnicy czy spiżarce a później można go rozcieńczać. To babciny sprawdzony sposób i nigdy się na nim nie zawiodłam. Polecam serdecznie :)

Składniki:

  • czerwone mirabelki
  • 1 litr wody
  • 500 g cukru

Przygotowanie:

Mirabelki dokładnie umyć, przebrać – wybrać całe, jędrne i twarde śliweczki, oderwać ogonki i napełnić nimi umyte i wcześniej wypieczone słoiki. Owoców nie upycham, tak aby ich nie pozgniatać, napełniam słoiki do 3/4 wysokości słoika. W garnku zagotować wodę i wsypać cukier, podgrzać aż do rozpuszczenia cukru. Syropem zalać słoiki, tak aby syrop zakrywał mirabelki. Wytrzeć do sucha brzegi słoików i mocno zakręcić zakrętki.

W zależności od ilości słoików, owoców i pojemności słoików ciężko określić ilość syropu, który należy przygotować. Zawsze najpierw robię syrop z 1 litra wody, nalewam do słoików i patrzę ile słoików wyszło. Następnie robię kolejny syrop proporcjonalnie do tego, co już zostało zalane. Orientacyjnie zeszło mi syropu przygotowanego z 4 litrów wody na 12 słoików o pojemności 1 litra.

Gotowe słoiki z kompotem pasteryzować tradycyjnie w gorącej wodzie 15 min od momentu zagotowania wody. Gorące wyłożyć na deseczkę lub ściereczkę. Zostawić do ostygnięcia.

Wyparzanie słoików i nakrętek:

Porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 105oC i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą lub obok słoików w piekarniku.

Pasteryzowanie w piekarniku:

Od kilku lat pasteryzuję przetwory w piekarniku. Jest to zdecydowanie wygodniejszy sposób aniżeli pasteryzacja w garnku z wodą. Do zimnego piekarnika na kratkę z wyposażenia piekarnika układam przetwory, nastawiam 140oC i pasteryzuję przetwory licząc czas od momentu nagrzania piekarnika.

Smacznego!


Dodaj komentarz