Domowy jogurt malinowy

Domowy jogurt malinowy o pięknym, delikatnym różowym kolorze i niebywale malinowym smaku wcale nie jest taki trudny do zrobienia jakby się mogło wydawać. Oczywiście można zmiksować jogurt naturalny przygotowany wcześniej bezpośrednio ze świeżymi malinami tuż przed podaniem ale wcześniejsze rozgotowanie malin pozwoli nam na dłuższe jego przechowanie dzięki wcześniejszej obróbce cieplnej malin, dostępność w zasięgu ręki w każdej chwili, na przykład dla dziecka oraz zapewni głębszy, malinowy smak. Poza sezonem na świeże maliny można użyć malin mrożonych lub malin zapasteryzowanych w słoiczkach. W ten sposób przygotujecie również inne smaki jogurtów z innymi owocami, słodzone lub bez dodatku substancji słodzących, według własnego gustu i smaku. Koniecznie również przeczytajcie ten wpis o przygotowaniu jogurtu naturalnego, tam jest szerszy artykuł, który warto przeczytać przed przystąpieniem do domowej produkcji jogurtu i rady, jak można zrobić jogurt bez jogurtownicy.

Składniki:

  • 1 litr mleka 
  • 100 ml jogurtu naturalnego lub porcja bakterii jogurtowych na 1 litr mleka
  • 1 szklanka świeżych malin
  • 4-5 łyżek cukru lub innej substancji słodzącej (lub więcej do smaku) – można również pominąć i zrobić bez cukru
  • kilka łyżek wody

Przygotowanie:

Maliny opłukać, przełożyć do garnuszka, dodać cukier, podlać odrobiną wody i zagotować. Pogotować chwileczkę aż maliny się rozgotują. Maliny można przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek – osobiście lubię pesteczki więc nie przecieram. Pozostawić do ostudzenia.

W przypadku użycia mleka surowego lub świeżego prosto od krowy – pasteryzacja: mleko podgrzać do temperatury 75-80oC utrzymując tą temperaturę 2 minuty aby unieszkodliwić inne znajdujące się w mleku bakterie, które mogłyby popsuć jogurt. Zdjąć z palnika.

Zanim doda się kultury jogurtowe mleko musi mieć 45oC, także podgrzane wcześniej mleko świeże należy schłodzić (zostawić na kuchence aż samoczynnie się schłodzi, schłodzić wstawiając garnek z mlekiem do zlewu z zimną wodą) lub mleko pasteryzowane podgrzać do 45oC.

Do przygotowanego mleka dodać 100 ml jogurtu naturalnego/1 litr mleka lub odpowiednią porcję żywych kultury bakterii podaną na opakowaniu, ostudzone przygotowane wcześniej maliny i dobrze wymieszać. Mleko z kulturami bakterii i malinami przelać do słoiczków, zamknąć pokrywki i zostawić w cieple na 8-10 godzin, w temperaturze 42-45oC. Po tym czasie słoiczki z jogurtem należy wstawić do lodówki na kilka godzin. Po schłodzeniu jogurt jest już dobry do jedzenia. Taki domowy jogurt należy zjeść do 5 dni.

Smacznego!

Dodaj komentarz