Pierogi z kapustą i grzybami

Czymże byłby wigilijny stół bez pierogów z kapustą i grzybami? U nas absolutna konieczność, pierogi z wody podawane z przysmażoną cebulką, a w kolejnych dniach odsmażane, o ile zostaną. Do tej pory nie było przepisu na blogu ponieważ dla mnie pierogi czy uszka najlepsze są lepione w Wigilię, na świeżo. A to zdecydowanie nie pora na zaprzątanie sobie głowy robieniem zdjęć :) Poza Świętami pierogów z kapustą i grzybami nie lepię. W tym roku w Wigilię idę do pracy, więc pierogi lepiłam wczoraj i zamroziłam. W farszu suszone grzybki w dużej ilości, ponieważ tak lubimy. Farszu zawsze przygotowuję więcej i mam wtedy również do krokietów, a jak zostaje to sobie zamrażam. Polecam serdecznie :)

Składniki:

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej (najlepsza T500)
  • 250 ml ciepłej wody
  • 1,5 łyżeczki oleju
  • 3/4 łyżeczki soli
Farsz:
  • 100 g suszonych grzybów
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 150 g cebuli
  • 2 liście laurowe
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Przygotować farsz: suszone grzyby umieścić w miseczce i zalać ciepłą wodą. Pozostawić do namoczenia – najlepiej na całą noc, a przynajmniej na godzinę. Namoczone grzyby odcedzić (wodę zachować jeśli nie było piachu i zanieczyszczeń) i bardzo drobno posiekać lub rozdrobnić w malakserze, albo zmielić w maszynce do mielenia.

Kapustę kiszoną odsączyć z nadmiaru soku, gdyby była za kwaśna przepłukać zimną wodą, odcedzić, pokroić nożem i umieścić w garnku. Dodać grzyby, listek laurowy i podlać pozostałą wodą po moczeniu grzybów. Kapustę gotować do miękkości około 2h, mieszając od czasu do czasu i w razie potrzeby podlewać wodą. Ja gotuję w szybkowarze 40 min.

Gdy kapusta będzie już miękka pokroić cebulę w kosteczkę i zezłocić na odrobinie oleju. Podsmażoną cebulkę dodać do garnka z kapustą i przesmażyć aż nadmiar płynów odparuje a kapusta przejdzie zapachem i smakiem cebulki, około 10 min. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

Taka kapusta nadaje się jako farsz do pierogów, krokietów lub pasztecików i jako dodatek do mięs. Tak przyrządzoną kapustę można śmiało przygotować wcześniej i zamrozić.

Przygotować ciasto: Wszystkie składniki umieścić w misie i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto. Zawsze wyrabiam w robocie planetarnym, hakiem do ciast drożdżowych. W razie potrzeby dodać więcej mąki lub wody, w zależności od chłonności mąki.

Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do worka foliowego lub nakryć je misą i pozostawić na chwilę aby odpoczęło, na 20-30 min. Po tym czasie podzielić ciasto na porcję, jedną porcję przełożyć na stolnicę, resztę trzymać w worku lub pod ściereczką aby nie obsychało.

Ciasto wałkować na grubość według upodobań, wykrawać okrągłe kształty, faszerować i sklejać pierogi. Odłożone pierogi układać na tackach oprószonych mąką lub ściereczkach.

Pierogi można od razu ugotować – wkładać delikatnie na wrzącą wodę z dodatkiem soli i od wypłynięcia gotować około 3 min.

Można zamrozić – zawsze mrożę surowe. Na tackach oprószonych mąką rozkładam pierogi i wkładam do zamrażarki. Gdy się zamrożą przekładam do jednego zbiorczego woreczka.

Podawać z przesmażoną cebulką, prosto z wody lub odsmażone, wg upodobań.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *