Wędzone piersi z kurczaka

Wędzone piersi z kurczaka – idealne na kanapki lub jako składnik sałatek – np. takiej z ryżem. Przepis bardzo prosty, więc jeśli macie wędzarnie to zachęcam do domowych wyrobów :)

Składniki:

  • piersi z kurczaka
Zalewa peklująca:
  • 80 g peklosoli
  • 1 litr wody

Przygotowanie:

Przygotować zalewę peklującą – peklosól rozpuścić w wodzie (wodę przegotować, ostudzić, do ostudzonej wody dodać dopiero peklosól). Piersi z kurczaka oczyścić z błonek, tłuszczu (jak widać na zdjęciach pominęłam oczyszczanie z błonek). Piersi umieścić w naczyniu do peklowania i zalać zalewą peklującą tak, aby mięso było całe przykryte zalewą i w miarę swobodnie pływało. Na 1 kg piersi – około 1 litra zalewy. Naczynie z mięsem schować do lodówki i peklować w temperaturze 4-6oC przez 24 h.
Ociekanie: po czasie peklowania piersi wyjąć z zalewy, powiesić na hakach i zostawić do ociekania 2-3 h w temperaturze pokojowej lub 12 h w temperaturze max 12oC. Jeśli decydujemy się na ociekanie w niższej temperaturze, np w chłodni lub lodówce, piersi przed osuszaniem wyjąć do temperatury pokojowej i powiesić na 2 h aby mięso wyrównało temperaturę. W międzyczasie dobrze wygrzać wędzarnię.
Osuszanie: w temperaturze 45oC bez dymu, z otwartymi wylotami powietrza lub drzwiczkami, do momentu aż piersi będą suche w dotyku.
Wędzenie: w temperaturze 50-55oC do uzyskania koloru, który nas zadowala. Zazwyczaj trwa to 3-4 h. 

Parzenie: w wodzie o temperaturze 75-80oC, do momentu aż mięso w środku osiągnie 72oC. Po parzeniu zahartować w zimnej wodzie, schłodzić najpierw w temperaturze pokojowej, następnie w lodówce.

Smacznego!

Dodaj komentarz