Niedawno trafiłam na oryginalny przepis tuszonki wieprzowej robionej przez USA na aprowizację Armii Czerwonej podczas II Wojny Światowej. Receptura jest zupełnie inna niż powszechnie propagowane przepisy na „tuszonki”, ponieważ współcześnie do konserw dodawane są azotany, które nie były wówczas stosowane przy jej produkcji. Serdecznie zachęcam do wypróbowania przepisu :)
Składniki:
- 1 kg łopatki wieprzowej (przerośniętej tłuszczem)
- 20 g soli
- 1 liść laurowy
- 3-5 kulek ziela angielskiego
- pieprz czarny mielony do smaku (dałam 3 g)
- kopiasta łyżka cebuli suszonej (15 g)
- 200 g smalcu
Przygotowanie:
Łopatkę (bez klasyfikacji) pokroić w kostkę, posypać solą i przemieszać.
W szerokim rondlu rozgrzać smalec i na dużej mocy palnika obsmażyć pokrojoną łopatkę do zamknięcia porów mięsa. Skręcić moc palnika, nakryć rondel pokrywką i dusić na wolnym ogniu przez godzinę, mieszając od czasu do czasu. Gdyby płyny za bardzo odparowywały podczas duszenia, odrobinę podlać wodą.
Do uduszonego mięsa dodać zmielony liść laurowy i ziele angielskie, suszoną cebulę oraz czarny pieprz i wymieszać całość.
Mięso przełożyć do umytych i wyparzonych słoików, około 1 cm niżej niż rant, ubić i zalać sosem powstałym z duszenia, tak aby mięso było zakryte. Na wierzchu ewentualnie uzupełnić wodą, gdyby sos nie zakrywał mięsa.
Wytrzeć ranty słoików do sucha, zakręcić nakrętki i sterylizować w szybkowarze, który osiąga ciśnienie 2 bary lub tyndalizować tradycyjnie w wodzie. W przypadku sterylizacji w szybkowarze, po czasie 60 min wyłączyć palnik i zostawić szybkowar do samoistnego wystudzenia i spadku ciśnienia – sterylizuję wieczorem i zostawiam do rana.
Tyndalizacja to potrójna pasteryzacja w odstępach 24 h. Szeroki garnek wyłożyć ściereczką/kratką/silikonową podkładką, ustawić słoiki i zalać zimną wodą poniżej zakrętki. Wstawić na palnik, gdy woda zawrze skręcić palnik i pasteryzować wg podanych niżej czasów. Pomiędzy pasteryzacjami słoiki trzymać w temperaturze pokojowej, nie chować do lodówki.
Czasy tyndalizacji w wodzie:
- słoik pojemność 500 ml 60 min/40 min/30 min
- słoik pojemność 350 ml 40 min/25 min/20 min
- słoik pojemność 250 ml 30 min/20 min/15 min
Słoiki najpierw wystudzić w temperaturze pokojowej, następnie przełożyć do lodówki lub schować do spiżarni – sterylizacja lub tyndalizacja zabezpieczy konserwy i można je przechowywać w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Kochasz, Lubisz, Gotujesz…
Znasz się na tym, Gratuluję!
To jest P Y S Z N E ! ! !
zgadza się :)