Mielonka Tyrolska

 
Zastanawiałam się jakiś czas czy publikować ten przepis na mielonkę Tyrolską. Ot zwykła mielonka wieprzowa z dodatkiem aromatu do mielonki Tyrolskiej, którego dodatek czyni ten niepowtarzalny posmak, niemożliwy do osiągnięcia domowymi sposobami. Jak czasami czytacie moje wpisy to wiecie, że zawsze omijam gotowe mieszanki i dziwne specyfiki – ale nie w przypadku tej mielonki, tutaj aromat spełnił swoje zadanie. Jeśli obawiacie się takich dodatków to wystarczy peklosól, pieprz i czosnek, lub Wasze inne ulubione przyprawy – wyjdzie również pyszna, domowa mielonka. Polecam serdecznie :)
 
 

Składniki:

  • 1 kg mięsa wieprzowego (klasy I i II, np 50/50 – u mnie 60% klasy I z łopatki i 40% klasy II z łopatki i boczku)
  • 18 g peklosoli/kg mięsa

Dodatkowo na 1 kg mięsa:

  • 2 g pieprzu białego
  • 3 g aromatu do mielonki Tyrolskiej
  • 3% skrobi ziemniaczanej
  • 20% wody
 

Przygotowanie:

Mięso oczyścić i pokroić w kostkę wielkości około 3 cm x 3 cm. Przełożyć do pojemnika z pokrywką, zasypać solą peklową, wymieszać, zamknąć i wstawić do lodówki na 48 h.
 

Po 48 h peklowania mięso zmielić na sitku 8 mm. Całe mięso przełożyć do misy, dodać pieprz, aromat do mielonki Tyrolskiej i zimną wodę.

Całość wyrobić aż mięso wchłonie wodę i będzie bardzo klejące. Następnie dodać skrobię ziemniaczaną i ponownie wyrobić. Wyrabiam hakiem do ciast drożdżowych w robocie planetarnym około 7-10 min.

Przyszykować szynkowar lub praskę, wedle upodobania wyłożyć woreczkiem, folią celulozową lub jeśli szynkowar jest ze stali nierdzewnej pominąć ten krok. Wyłożyć masę mięsną, dobrze ubić, zamknąć szynkowar/praskę, założyć klamry dociskowe i schować do lodówki na 12h.
Praskę umieścić w garnku – w zależności od posiadanej praski na dno garnka ułożyć kratkę, silikonową podkładkę (jak przy wekowaniu) lub ściereczkę. Całość zalać wodą (można ciepłą, ja zawsze nalewam zimną), woda zawsze wyżej aniżeli mięsny wsad. Nastawić palnik na największą moc, gdy temperatura wody osiągnie 75-80oC zmniejszyć moc palnika i podczas parzenia utrzymywać temperaturę 75-80oC, konieczny jest termometr, który powinien być cały czas w garnku. Parzyć aż do czasu gdy temperatura na termometrze wbitym w wyrób wskaże 68oC.
 
Po parzeniu praskę lub szynkowar wyjąć z gorącej wody i całość schłodzić około 10 min w zimnej wodzie (wstawiam do zlewu i zalewam zimną wodą poniżej brzegu praski). Od razu otworzyć, zdjąć płytkę dociskową. Następnie chłodzić w temperaturze pokojowej, dopiero później wstawić do lodówki na około 12 h (daję na noc) aby mięso stężało i ładnie się kroiło. Wyciągnąć wędlinę pociągając za woreczek/folię. Bez woreczka też nie ma problemu z wyciąganiem – wystarczy tylko praskę zanurzyć w gorącej wodzie na chwilkę, przewrócić do górny dnem, stuknąć i wędlina wypadnie z praski.
 
 
 
Smacznego!

2 komentarze

    • Żadna konkretnej firmy – po prostu aromat do mielonki tyrolskiej. On jest specyficzny, dostępny w różnych sklepach internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *