
Ostatnio na stronie Jamiego Oliviera widziałam fantastyczny pomysł na szaszłyki z udek kurczaka zawijanych w prosciutto. Przepis i pomysł wykorzystałam dostosowując farsz pod własne upodobania – ominęłam kapary i fileciki anchovy a za to dodałam masło, które nadało mięsu soczystości. Wyszło fantastyczne danie, które z pewnością przygotuję jeszcze nie raz. Zamiast prosciutto można wykorzystać wędzony boczek – będzie równie pyszne, a zamiast nabijać szaszłyki można roladki po prostu ułożyć w naczyniu. Serdecznie polecam :)



Składniki:
- 8 filetów z udek kurczaka
- sól i pieprz
- 8 plasterków prosciutto (można zastąpić wędzonym boczkiem)
Farsz do udek:
- 60 g migdałów
- 6 ząbków czosnku
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 30 g natki pietruszki
- 3 łyżki miękkiego masła
- sól
Dodatkowo:
- ziemniaki
- cebula
- pomidorki koktajlowe
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- ulubione zioła do warzyw – u mnie tymianek
Przygotowanie:
Przygotować farsz do udek – w malakserze umieścić migdały, obrane ząbki czosnku, ocet balsamiczny i natkę pietruszki – wszystko zmiksować na pastę. Dodać miękkie masło, wymieszać i doprawić do smaku solą.
Wytrybować udka z kurczaka – z uda wyciąć kości (przydadzą się na bulion) tak aby po wycięciu otrzymać sam kawałek mięsa. Mięso rozłożyć na desce i roztłuc tłuczkiem do mięsa na płaski i długi płat. Każdy filet z udka oprószyć solą i pieprzem, rozsmarować na nim farsz i zwinąć w roladkę. Każdą roladkę zawinąć ściśle w plasterek prosciutto. Zawinięte roladki nabić na pręty do szaszłyków.
Ziemniaki obrać i pokroić na grubsze plasterki lub cząstki. W garnku zagotować wodę z solą, na wrzątek wrzucić ziemniaki i pogotować 6 min. Cebulę obrać i pokroić na piórka. Pomidorki koktajlowe naciąć lekko na czubku. Ziemniaki odcedzić, przełożyć do miski, dodać pokrojoną cebulę, całość polać oliwą, oprószyć solą, pieprzem i ulubionymi ziołami – przemieszać. Warzywa przełożyć na dno naczynia do zapiekania, na wierzch ułożyć przygotowane na prętach roladki, tak aby pręty opierały się o brzegi naczynia. Można również roladki ułożyć w naczyniu, a wokół wyłożyć warzywa. Roladki z kurczaka posmarować oliwą z oliwek.
Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 2000C i piec 30-35 min. W trakcie pieczenia można przesmarować roladki sokami z dna naczynia. Po upieczeniu roladki zdjąć na deskę a ziemniaki można jeszcze podpiec pod górną grzałką, do większego zrumienienia.
Danie już jest gotowe i kompletne, ale świetnie pasuje jeszcze dodatek świeżych warzyw – u mnie sałata z kolorowymi pomidorkami koktajlowymi, ogórkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem doprawiona słodko-kwaśnym sosem (oliwa z oliwek, sól, pieprz, odrobina cukru i sok z cytryny).
Smacznego!