Kiełbasa kminkowa, wędzona i parzona

Kolejny przepis na kiełbasę tzw. „resztkową” z wykorzystaniem mięsa, które zostało po klasowaniu do innych wyrobów. Pozostałe mięso podzieliłam na trzy porcje i każdą porcję przyprawiłam inaczej – na stronę wstawiłam już przepis na kiełbasę doprawioną jak Żywiecka oraz pikantną, teraz dołącza ostatni przepis na kiełbasę z dodatkiem kminku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_20210508_194254-01.jpeg.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_20210508_194622.jpg.png

Składniki:

 • 40 % szynki wieprzowej, klasa I
 • 60 % mięsa wieprzowego, klasa II (u mnie boczek i kark w proporcji 1:1,5)
 • 18 g peklosoli / kg mięsa

Przyprawy na 1 kg:

 • 2,5 g pieprzu czarnego mielonego
 • 2 g cukru
 • 15 g kminku (8 g w całości + 7 g mielonego)
 • 5% wody (5% wagi mięsa)

Dodatkowo:

 • osłonka białkowa, u mnie 65 mm (0,55 m/kg farszu) 
 • sznurek wędzarniczy lub zaciski z pętelkami

Przygotowanie:

Mięso pokroić na kawałki np. 3×3 cm, zasypać solą peklową, wymieszać, umieścić w pojemniku z pokrywą (lub pojemnik przykryć folią) i peklować 48 h w lodówce, temp 4-6oC. Mieliłam całość na jednym oczku, więc peklowałam mięsa razem. W przypadku różnego rozdrobnienia klas, peklować osobno.

Po peklowaniu mięsa zmielić – całe mięso było zmielone na sitku 8 mm, ponieważ kiełbasa powstała z resztek po przygotowaniu innych wyrobów. Proponuję rozdrobnienie:

 • klasa I – szarpak lub pozostawienie pokrojonej kostki
 • klasa II – 8 mm

Mięso przełożyć do misy, dodać przyprawy i wyrobić (wyrabiam hakiem do ciast drożdżowych) aż mięso się rozklei. Dodać wodę i ponownie wyrobić, aż mięso wchłonie wodę i całość się rozklei. Jeśli decydujemy się na pozostawienie wp I w kawałkach, przed dodaniem do reszty składu dobrze uplastycznić np. tłuczkiem do mięsa lub przepuścić przez maszynkę bez noża – np. ślimak i sam szarpak.

W międzyczasie przygotować osłonki – namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli przez około 20-30 min, przepłukać pod kranem również w środku, zawiązać lub zapiąć klipsownicą jeden koniec osłonki, mięso przełożyć do nadziewarki i nadziewać ściśle batony lub napełnić osłonki ręcznie – robiłam dwa batony, każdy po 500 g więc nadziewałam ręcznie. Zawiązać lub zapiąć klipsem koniec osłonki.

Osadzanie: kiełbasy powiesić na kijach wędzarniczych i osadzać przez 2-3 h w temperaturze pokojowej.

Osuszanie: w dobrze wygrzanej i odparowanej z wilgoci wędzarni, bez dymu, w temperaturze 5oC niższej niż planowana temperatura wędzenia, np 45oC aż powierzchnia jelita będzie sucha w dotyku a kiełbasa wygrzana, o temperaturze zbliżonej do komory wędzarniczej.

Wędzenie: w temperaturze 50 – 55oC do koloru, który chcemy (orientacyjnie około 3-3,5 h)

Parzenie: w wodzie o temperaturze 75oC do uzyskania 68oC wewnątrz kiełbasy. Kiełbasę po parzeniu zahartować zimną wodą (włożyć do zlewu z zimną wodą) przez kilka minut, następnie zostawić w chłodnym, przewiewnym miejscu aż ostygnie, na końcu przełożyć do lodówki.

Zamiast parzenia można wybrać podpiekanie – w wędzarni w temperaturze 80-90oC do uzyskania 68oC wewnątrz kiełbasy.

Smacznego!

Dodaj komentarz