Chleb pszenny na drożdżach, z ziemniakami

Chleb pszenny na drożdżach z dodatkiem ugotowanych, tłuczonych ziemniaków. Długo zachowuje świeżość, pomimo iż to chleb drożdżowy – zdjęcia zrobione są po drugiej dobie od wypieku i zobaczcie jaki puszysty i świeży. Co więcej – chleb przygotowany jest w maszynie do wypieku chleba, której przez wiele lat byłam przeciwniczką. Zresztą nie ja ją chciałam kupić – to zabawka mojego męża, który postanowił piec chleby i to jego wykonanie. Podaję również sposób przygotowania w tradycyjny sposób, bez użycia maszyny, a przepis pochodzi z książeczki z przepisami załączonej do mojej maszyny.

Składniki (chleb o wadze około 1 kg):

  • 300 ml ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju lub roztopionego masła
  • 2 łyżki cukru
  • 90 g tłuczonych, ugotowanych ziemniaków
  • 1 łyżeczka soli
  • 540 g mąki pszennej
  • 7 g suszonych drożdży lub 14 g drożdży świeżych

Przygotowanie:

Mąkę przesiać do miski i dodać sól. Wodę podgrzać aby była letnia, rozpuścić w niej świeże drożdże z dodatkiem cukru i całość wlać do misy z mąką. W przypadku suchych drożdży – suche drożdże wymieszać z mąką. Do misy dodać olej lub masło oraz ziemniaki. Wyrobić gładkie ciasto – np. w robocie planetarnym hakiem do ciast drożdżowych. Miskę z ciastem nakryć ściereczką i pozostawić do podwojenia objętości na około 1,5 h.

Po tym czasie ciasto odgazować i uformować bochenek. Przełożyć do formy keksówki wysmarowanej olejem i oprószonej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić do napuszenia na 30-40 min. Przed pieczeniem można chleb posmarować jajkiem lub wodą i posypać ziarnami.

Chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 2000C i piec około 50-60 minut. Pod koniec pieczenia chleb wyjąć z formy i dopiec aż będzie złocisty. Chleb upieczony wydaje głuchy odgłos gdy popukamy go od spodu. Chleb wystudzić na kratce.

Chleb przygotowany w maszynie do wypieku chleba: wszystkie składniki umieścić w formie do pieczenia od maszyny do wypieku chleba w kolejności podanej w przepisie: najpierw mokre, potem sypkie i dalej postępować wg instrukcji swojej maszyny. Czas przygotowania chleba wraz z pieczeniem w mojej maszynie to 3h.

Smacznego!

Dodaj komentarz