Barwienie jajek łupinkami cebuli

Jeszcze troszkę i przed nami Wielkanoc. Ja już powoli przygotowuję się do tego w jednej kwestii – zbieram łupinki cebuli, które przydadzą mi się do naturalnego pofarbowania pisanek. U mnie w domu rodzinnym od zawsze tak z mamą farbowałyśmy jajka – raz kiedyś aby sprawić mi frajdę, kupiła gotowe barwniki – jednak te sztuczne tak pofarbowały jajko, nawet od wewnątrz, że nikt ich nie jadł. Od tamtej pory już nie kupuję gotowych barwników, jedynie takie foliowe nalepki, żeby córcia też miała radość.

 Jajka barwione łupinkami cebuli mają piękny bordowo – brązowy kolor. Chcąc uzyskać kolor czerwony lub różowy możemy jajka ugotować w soku buraczanym, zielony – szpinak, żółty – woda z kurkumą, pomarańczowy – sok z marchwi, fioletowy – owoce czarnego bzu, granatowy – pokrojone liście czerwonej kapusty.

Składniki:

  • łupinki cebuli
  • woda 
  • kropelka octu

Przygotowanie:

Dzień przed planowanym farbowaniem jajek, łupinki zalać w garnku wodą. Zalać tak, aby łupinki były całkowicie przykryte. Aby jajka nie pękały – można wsypać łyżeczkę soli. Dodać kroplę octu.

Zagotować wszystko, zmniejszyć dopływ ciepła i pogotować około 20 min. Zostawić przykryty garnek aż do ostygnięcia – w tym czasie łupinki jeszcze bardziej oddadzą kolor. Po tym czasie (ja w Wielką Sobotę z samiutkiego rana) odcedzić łupinki – wodę kolorową zachować.

W wodzie od łupinek ugotować jajka tak jak zwykle na twardo. Ja wkładam jajka do zimnej wody i gotuję 12 min od zagotowania.

Pofarbowane jajka wyjąć z kolorowego wywaru, odłożyć na bok.

Można zrobić kraszanki – delikatnie nożykiem lub igłą wyskrobać wzorki.
Można ozdobić kolorowymi nalepkami.

Po wystygnięciu delikatnie wypolerować ręczniczkiem kuchennym z odrobiną oleju lub oliwy, będą się pięknie błyszczały.

Łupinki pofarbują też garnek, emaliowanego np nie da się już odbarwić, więc można przeznaczyć taki, który lubimy najmniej. Ja robię w garnku ze stali szlachetnej, więc pięknie mi zmywarka domywa.

Smacznego!

Dodaj komentarz