Dżem z pomarańczy ze skórką pomarańczową

Dżemy z cukrem żelującym mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy ceniąc sobie cukier żelujący, który jest na bazie naturalnych pektyn i pozwala cieszyć się smakiem szybko przygotowanych dżemów o pysznym smaku oraz galaretowatej konsystencji. Miałam w planach robić konfiturę smażoną pomarańczową, lecz przy okazji porządków w szafce znalazłam jeszcze jedno opakowanie cukru żelującego. Zrobiłam więc dżem z filetowanych pomarańczy, tak aby pozbyć się jak najwięcej gorzkiego albedo, choć można zrobić z pomarańczy tylko obranych ze skórki. Dołożyłam również słoiczek już wcześniej przygotowanej domowej skórki pomarańczowej, a te świeże skórki zamroziłam aby w wolnej chwili przygotować kolejną porcję kandyzowanej. Co tu dużo pisać, pyszny jest :)

Składniki:

Przygotowanie:

Pomarańcze wyszorować i sparzyć wrzątkiem (tylko jeśli wykorzystamy skórkę do zrobienia później domowej skórki pomarańczowej). Obrać ze skórki lub jeśli chcemy filetować – obciąć skórkę nożem tak aby pozbyć się jak najwięcej gorzkiego białego albedo. Skórkę zapakowałam do woreczka i zamroziłam.

Obrane pomarańcze wyfiletować (filetowałam nad miską, nie marnując kapiącego soku)- wykrawać cząstki pomarańczy bez białego albedo (błonek pomiędzy cząstkami pomarańczy) i umieszczać w naczyniu. Na końcu resztę pomarańczy po filetowaniu porządnie wycisnąć w dłoni tak aby zachować jak najwięcej soku z owoców.

Pomarańcze można również drobno pokroić razem z błonkami, bez filetowania – wg uznania. Jeśli preferujemy dżem gładki – całość można zblendować i nie czekać 3-4 godzin tylko od razu zagotować, jednak ja wolę i robię taki z kawałkami owoców.

Pomarańczy wraz z sokiem powinno być 1 kg na jedno opakowanie cukru żelującego.

Owoce wraz z sokiem umieścić w garnku, dodać do owoców domową skórkę pomarańczową (można pominąć) i całość zasypać cukrem żelującym, dobrze wymieszać. Przykryć i zostawić na 3-4 godziny. Po tym czasie owoce doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 4 minuty od momentu zagotowania. Gorący dżem nałożyć do umytych i wyparzonych wcześniej słoików, zakręcić i odstawić nakrętką do dołu, słoik się zassie – dżemów się nie pasteryzuje. Po ostygnięciu przenieść do spiżarni.

Oczywiście z tak przygotowanych pomarańczy można usmażyć tradycyjną konfiturę bez dodatków pektyn czy cukru żelującego, o czym będzie napisane innym razem.

Wyparzanie słoików i nakrętek:

Porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 1050C i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą. 

Smacznego!

Dodaj komentarz