Kapusta kiszona z czosnkiem i koperkiem, na surówki

Kiedy u Danusi zobaczyłam przepis na młodą kapustkę kiszoną wiedziałam, że koniecznie muszę ją zrobić. Nawet mam w domu dużą kamionkę po dziadku. Robiłam z połowy porcji i niestety kamionka okazała się za wielka na taką ilość, więc idealnie sprawdziło się naczynie żaroodporne. Kapusta jest wyśmienita. Dodatek czosnku i koperku powoduje, że kapusta ze zwykłej kiszonej staje się już smaczną surówką i wcale nie potrzeba już nic więcej aby cieszyć się nią jako dodatkiem do obiadu. Raz zrobiłam z oliwą, jabłkiem i cebulką a później jadłam taką prosto ze słoika. Idealna do robienia na bieżąco :)

Składniki:

  • 3 kg kapusty (waga już oczyszczonej)
  • 500 g marchewki
  • 60 g soli kamiennej (ewentualnie morskiej)
  • 3 spore łyżki posiekanego koperku
  • 3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, umyć i poszatkować. Moją pomocą była przystawka do szatkowania w robocie kuchennym. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Koperek posiekać, czosnek drobno pokroić lub przecisnąć przez praskę.

Kapustę, marchew, koperek i czosnek umieścić w dużej misce lub wiadrze, zasypać solą, wymieszać. Po godzinie ponownie wymieszać i wygnieść kapustę. Pozostawić kapustę jeszcze na dwie godziny aby zmiękła i puściła więcej soku.

Po tym czasie kapustę przełożyć do kamionki (użyłam dużego naczynia żaroodpornego), na wierzch położyć talerz i obciążyć np. kamieniem lub naczyniem wypełnionym wodą – u mnie w roli obciążenia głowa kapusty czerwonej. Pozostawić na noc w temperaturze pokojowej.

Rano kapustę przełożyć do wyparzonych słoików, na wierzch wlać pozostałą zalewę i słoiki z uchylonym wieczkiem pozostawić w temperaturze pokojowej na około 3-5 dni w zależności od stopnia ukiszenia jaki chcemy uzyskać. Codziennie trzonkiem przebić kapustę (kilka razy uderzyć). Gdy już kapusta będzie ukiszona, wstawić do lodówki (o ile zdążycie, jest bardzo smaczna).

Smacznego!

Dodaj komentarz