Rolada boczkowa z wędzoną papryką (z wolnowaru lub tradycyjnie)

Odkąd zakupiłam wolnowar bardzo chciałam sprawdzić jak uda się w nim przygotować duże kawałki mięsa, tak jak się robi pieczyste. Wszędzie można znaleźć przepisy na zupy, buliony, gulasze i inne dania jednogarnkowe a ja chciałam boczek, z efektem jak z piekarnika. Uczymy się na błędach więc zaryzykowałam i zrobiłam po swojemu. Boczku nie podsmażałam najpierw, bo chciałam, żeby podczas „pieczenia” w wolnowarze tłuszcz się wytopił. Przypraw u mnie skromnie ale można śmiało zrobić swoją kompozycję lub dodać jeszcze coś od siebie. Na dno z obawy wlałam niewielką ilość wody i boczek nastawiłam. Wyszedł wspaniały, aromatyczny, z nutą wędzonej papryki,  z przyrumienioną skórką i to bez dopiekania w piekarniku. Boczek się nie rozpada, pięknie kroi się w plastry i ciężko mi określić różnicę pomiędzy efektem pieczenia w wolnowarze a piekarniku, ale jest bardziej delikatny. Taka rolada również byłaby wspaniała na obiad na ciepło – wtedy zamiast soli peklowej użyjcie zwykłej, i podlejcie więcej wody – będzie pyszny sos. Także jeśli posiadacie wolnowar to śmiało zróbcie w nim, a jeśli nie macie to w piekarniku uda się równie pyszny :)

Składniki:

  • 2 kg surowego boczku (bez skóry i kości)
  • 40 g soli peklowej – można zastąpić zwykłą (2 łyżeczki na 1 kg)
  • pieprz czarny
  • 4 ząbki czosnku
  • papryka wędzona
  • 1/4 szklanki wody (do podlania)

Przygotowanie:

Płat boczku oczyścić i osuszyć, rozłożyć na desce. Gdy jest zbyt gruby można rozciąć w poprzek nie rozcinając do końca i rozłożyć. Boczek z każdej strony obsypać solą peklową, zwinąć, przełożyć do naczynia z pokrywą (najlepiej szklanego) i schować do lodówki minimum na 24 h, a najlepiej na 3 pełne doby. Jeśli użyliście soli zwykłej to na 24 h.

Po tym czasie boczek ponownie rozłożyć na desce, z każdej strony oprószyć pieprzem (najlepiej świeżo zmielonym z młynka) i ułożyć stroną „mięsną” ku górze (tłuszcz na dole). Przez praskę przecisnąć ząbki czosnku i rozsmarować na płacie. Oprószyć papryką wędzoną. Boczek zwinąć ciasno w roladę tak aby warstwa tłuszczu była na wierzchu. Wierzch oprószyć wędzoną papryką i boczek umieścić w siatce wędliniarskiej lub obwiązać nicią bawełnianą.

Boczek umieścić w naczyniu wolnowara, na dno wlać 1/4 szklanki wody i piec 1 h w opcji HIGH oraz 11 h w opcji LOW. Jako wędlina, po upieczeniu, należy go ostudzić, a następnie schłodzić w lodówce co najmniej 12 h. Poźniej idealnie kroi się w plastry.

Tradycyjnie w piekarniku: boczek umieścić w naczyniu żaroodpornym z pokrywką, podlać 1/2 szklanki wody, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 120oC i piec 5-6 h. Pod koniec pieczenia można (15 min przed) zdjąć pokrywkę i dopiec boczek bez pokrywy aż się zarumieni. Jako wędlina, po upieczeniu, należy go ostudzić, a następnie schłodzić w lodówce co najmniej 12 h. Poźniej idealnie kroi się w plastry.

Smacznego!

Dodaj komentarz