Golonka w słoiku

Kolejna słoikowa, tym razem golonka w kawałkach z pieprzem i czosnkiem. Z moją ulubioną przyprawą od Tradismak, przyprawą Rozkoszna, którą nie raz już miałam okazję wypróbować i niezmiernie się ucieszyłam iż znalazłam ją w zestawie do kiełbasy słoikowej. Goloneczka palce lizać, z galaretką, która wytworzyła się bez używania żelatyny. Użyłam golonki bez skóry, ale jeśli lubicie bardziej tłuste i skóra Wam nie przeszkadza to śmiało użyjcie mięsa ze skórą.

Składniki:

  • 1 kg golonki (bez kości i u mnie bez skóry)
  • 18 g peklosoli 
  • 15 g przyprawy Rozkoszna * 
  • 30 ml (2 łyżki) wody na każdy 350 ml słoik
Dodatkowo:
  • 5 słoików o pojemności 350 ml z nakrętkami

Przygotowanie:

Oczyszczone mięso z golonki pokroić w kostkę 3×3 cm, posypać peklosolą, przełożyć do pojemnika i schować do lodówki na min 24h. Po tym czasie zapeklowane mięso wymieszać z przyprawą i wyrobić aż zacznie się rozklejać. Mięso zapakować do wyparzonych wcześniej słoików (u mnie 5 szt o pojemności 350 ml) tak aby nie ubrudzić rantów, lekko ubić i do każdego słoika wlać po 2 łyżki (30 ml) przegotowanej wody. Nakrętki zakręcić i zapasteryzować słoiki tradycyjnie w wodzie lub w piekarniku.

Dla golonki, która jest ciężkim mięsem wybrałam tyndalizację 2h/2h/30 min. Pasteryzowałam w piekarniku: do zimnego piekarnika na kratkę wstawiłam słoiki, ustawiłam piekarnik na temperaturę 110oC + termoobieg i liczyłam czas od nagrzania do tej temperatury.

* zamiast gotowej mieszanki można dać 3-5 g pieprzu i 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę

Smacznego!

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *