Mus ze śliwek z cynamonem i goździkami

Kolejna propozycja zapasów do spiżarki ze śliwką w roli głównej – aromatyczny mus z cynamonem i goździkami. Do przygotowania musu użyłam pozostałość miąższu ze śliwek gdy robiłam sok. Takie rozwiązanie to nie tylko zagospodarowanie „odpadów” ale również skrócenie sobie pracy, ponieważ dzięki temu nie musiałam już odparowywać owoców do konsystencji musu. Rozwiązania dwa w jednym lubię najbardziej. Oczywiście można przygotować mus od podstaw ze świeżych śliweczek.

Składniki:

Przygotowanie:

Sposób z wykorzystaniem śliwek z sokownika:

Uszykować garnek, na garnek nałożyć durszlak. Śliwki po odparowaniu soku przełożyć na durszlak i przetrzeć – na durszlaku zostaną pestki.

Do musu śliwkowego dodać cukier, cynamon i goździki, zagotować. W razie potrzeby dodać więcej cukru. Mus przełożyć do wypieczonych słoiczków. Wytrzeć do sucha brzegi słoików i mocno zakręcić zakrętki.

Gotowe słoiki pasteryzować tradycyjnie w gorącej wodzie (20 min od momentu zagotowania wody) lub w piekarniku (140oC, 30 min od momentu nagrzania piekarnika). Po zapasteryzowaniu ułożyć do ostudzenia do góry dnem.

Sposób z wykorzystaniem świeżych owoców:

Umyte śliwki wydrylować, przełożyć do garnka i zasypać cukrem. Odstawić aby śliwki puściły sok i cukier się rozpuścił. Śliwki przecedzić przez sito – sok wykorzystać na bieżąco do przygotowania napoju lub zagotować i przelać do słoiczków, zapasteryzować.

Do śliwek dodać cynamon i goździki, zagotować. Następnie skręcić palnik i podgotować śliwki aż się rozpadną i mus troszkę zgęstnieje. W razie potrzeby dosłodzić. Mus przełożyć do wypieczonych słoiczków. Wytrzeć do sucha brzegi słoików i mocno zakręcić zakrętki.

Gotowe słoiki pasteryzować tradycyjnie w gorącej wodzie (20 min od momentu zagotowania wody) lub w piekarniku (140oC, 30 min od momentu nagrzania piekarnika). Po zapasteryzowaniu ułożyć do ostudzenia do góry dnem.

Wyparzanie słoików i nakrętek:

Porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 105oC i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą lub obok słoików w piekarniku.

Pasteryzowanie w piekarniku:

Od kilku lat pasteryzuję przetwory w piekarniku. Jest to zdecydowanie wygodniejszy sposób aniżeli pasteryzacja w garnku z wodą. Do zimnego piekarnika na kratkę z wyposażenia piekarnika układam przetwory, nastawiam 140oC i pasteryzuję przetwory licząc czas od momentu nagrzania piekarnika.

Smacznego!

Dodaj komentarz