Sok ze śliwek z sokownika

Wpadłam jak śliwka w kompot! Aktualnie czas mi mija na robieniu zapasów na zimę, najpierw śliwki, w międzyczasie robię też przetwory z wiśni. Śliwa bardzo obrodziła – nie mamy pewności co do jej gatunku, ale śliweczki są małe, purpurowe, słodkie i bardzo soczyste. Na pierwszy rzut idzie sok z sokownika, ilość cukru jaka jest w przepisie daje sok do rozcieńczania i oczywiście można cukru dać mniej lub więcej, wedle preferencji. I tym razem zawartości części garnka na owoce nie wyrzucamy – pozostały miąższ wykorzystamy do pysznych powideł lub musów.

Składniki:

  • śliwki
  • cukier – 500 g na każdy litr soku

Przygotowanie:

Sokownik składa się z następujących części: na samym spodzie rondel na wodę, wyżej część na odprowadzany sok z owoców z odpływem/rurką, część na owoce i pokrywa.

Do dolnego rondla wlać wodę, w zależności od zaleceń producenta jest to 1/3 lub 1/2 pojemności garnka. Na garnek z wodą ustawić część na odprowadzany sok z podłączoną rurką, następnie położyć część na owoce, wsypać umyte śliwki (nie ma potrzeby ich drylować). Sokownik nakryć pokrywą. Rurkę zabezpieczyć klamrą od zestawu i podwiesić do góry aby sok nie mógł spływać. Pod sokownikiem włączyć palnik. Pogotować całość minimum 30 min, sprawdzając co jakiś czas poziom wody w dolnym garnku – nie może się wygotować.

Obok garnka ustawić rondel do którego będzie spuszczany sok, ułożyć w nim rurkę pamiętając aby koniec rurki znajdował się niżej – tak aby sok mógł swobodnie spływać. Kiedy sok przestanie już spływać odłączyć rurkę.

Do zlanego soku dodać 500 g cukru na każdy 1 litr soku. Jest słodki, ale zimą go rozcieńczamy. Można również cukru dodać tylko do smaku, mniej lub więcej według gustu. Sok z cukrem zagotować, przelać do wypieczonych słoików i zapasteryzować tradycyjnie w wodzie lub w piekarniku. Można też odwrócić słoiczki do góry dnem. Jednak dla bezpieczeństwa preferuję pasteryzację. Zapasteryzować tradycyjnie w wodzie 20 min lub w piekarniku.

Pasteryzacja w piekarniku – słoiczki ustawić na blasze z wyposażenia piekarnika, włożyć do zimnego piekarnika. Piekarnik nastawić do temperatury 1400C i od chwili uzyskania tej temperatury słoiczki pasteryzować 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia do góry dnem.

Wyparzanie słoików i nakrętek – porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 1050C i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam z garnku z wrzącą wodą lub obok słoików w piekarniku.

Smacznego!

Dodaj komentarz