Biała Adama – domowa kiełbasa biała, bardzo aromatyczna

Uwielbiamy białą kiełbasę, nie tylko od święta. Zawsze mam zapas domowej surowej kiełbasy białej w zamrażalniku. Jest to wtedy sposób na szybki posiłek – śniadanie, kolację czy obiad. Tym razem skorzystałam z proporcji mięsa i przypraw z przepisu Adama Bórkowskiego. Jest to kiełbasa bardzo aromatyczna, dobrze doprawiona. Podczas parzenia aromat unosi się w całym domu. Proporcje mięsa są na kiełbaskę bardziej tłustą, jeśli chcecie chudszą użyjcie proporcji 70% łopatki i 30% boczku. Do przygotowania tej kiełbasy wykorzystałam resztę jelit od Tradismak z zestawu do białej kiełbasy.

Składniki:

  • 1 kg boczku
  • 1 kg łopatki
  • 200 g wody
Przyprawy na 1 kg mięsa:
  • 5 g mielonego pieprzu czarnego
  • 6 g majeranku
  • 18 g świeżego czosnku
  • 22 g soli
  • 3 g cukru
Dodatkowo:

Przygotowanie:

Przygotować jelita: opłukać w zimnej wodzie z soli, następnie zalać zimną wodą i namoczyć przez 30 min.

Boczek i łopatkę pokroić na mniejsze kawałki, takie do zmielenia. Podczas krojenia łopatki odciąć tłuszcz i dołożyć do boczku. Boczek i tłuszcz z łopatki zmielić na sitku 4 mm a łopatkę na sitku 8 mm. Zmielone mięso przełożyć do misy, dodać dokładnie odważone przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę i wyrobić, tak aby mięso się rozkleiło – zaczęło kleić się do rąk. Mięso wyrabiam w robocie planetarnym hakiem do drożdżowych ciast. Na samym końcu dodawać stopniowo wodę, aż mięso ją całą wchłonie – w zależności od struktury można dodać odrobinę więcej lub mniej.

Uszykować jelita: zlać wodę, jeszcze raz przepłukać, wg gustu podzielić na mniejsze kawałki – np. o długości 2 m. Przygotować nadziewarkę lub w przypadku maszynki do mięsa tuleję do nadziewania kiełbas – w zależności od konstrukcji Waszej maszynki. U mnie jest to ślimak, sitko szarpak (sitko z 3 dużymi otworami) i tuleja. Tuleję delikatnie posmarować odrobiną smalcu lub oleju aby jelita ładnie się naciągały, na tuleję naciągnąć jelito. Nałożyć mięso do maszynki i przecisnąć troszkę tak aby pozbyć się powietrza i na końcu tulei ukazała się masa mięsna. Zawiązać supełek na końcówce jelita i zacząć nadziewać ściśle kiełbaski. U mnie kiełbaski długości około 10 cm. Można też sobie poradzić samemu – nadziać długi odcinek jelita, wyłączyć maszynkę i następnie poskręcać kiełbaski, końcówkę zawiązać.

Do mrożenia kiełbas nie sparzam, chyba, że zostały przygotowane z odmrożonego mięsa.

Kiełbasę białą parzyć w wodzie o temperaturze 75oC, 10 min na 1 cm średnicy.

Smacznego!

Dodaj komentarz