Wątróbka drobiowa w sosie własnym

Wiele osób nie je wątróbki z różnych powodów. Jednym z nich może być jej smak, wszak nie wszystko musi nam smakować, rzecz gustu. Kolejnym argumentem niektórych osób jest wiedza, raczej niepełna na temat wątroby i jej funkcji w organizmie. Bo prawdą jest, że do zadań wątroby należy usuwanie toksyn z organizmu i ich neutralizacja, lecz wbrew pozorom wątroba nie jest ich magazynem. Nie jest także najbardziej zanieczyszczonym organem w ciele. Każdy kto wie, na czym polega proces detoksykacji i lubi smak wątróbki, doceni bogactwo mikroelementów w niej zawartych i chętnie ją będzie jadał. Taką osóbką jest moja córcia, która wątróbkę wprost uwielbia. Oczywiście za smak, względów naukowych i walorów estetycznych raczej nie brała pod uwagę :) Od małego się nią zajada i często się o nią dopomina. Więc robię wątróbkę w sosie własnym, taką, jaką mama robiła mi w dzieciństwie. Bo wiadomo, mamy najlepsza :) Tak więc zapraszam na wątróbkę, która to miss fotografii zdecydowanie nie jest, aczkolwiek dzielnie próbowałam jej piękno uchwycić :)

Składniki:

  • wątróbka drobiowa (ilość dowolna, ja robię zazwyczaj około 600 – 700 g)
  • mąka do oprószenia wątróbki
  • olej lub smalec
  • 2 cebule – pokrojone w półksiężyce
  • woda do podlania wątróbki
  • sól

Przygotowanie:

Wątróbkę umyć, oczyścić z błonek i wszelkich zanieczyszczeń. Można na minimum pół godziny zostawić ją namoczoną w mleku – poprawia to niby smak wątróbki, lecz ja pomijam zawsze tą czynność.

Wątróbkę oprószyć mąką, na patelni dobrze rozgrzać smalec lub olej i wrzucać wątróbki. Uważać, będzie pryskać. Wątróbki smażyć na dość dużej mocy aby szybko zamknęły się z wierzchu, z obu stron. Smażyć tak długo, aż soki nie będą z niej wypływać. Gdy wątróbka będzie obsmażona, dodać pokrojoną cebulę, chwilkę przesmażyć i wątróbkę podlać wodą. Wody tylko tyle, aby wątróbka była zakryta. Gdy wszystko się zagotuje, przykryć pokrywką i zmniejszyć moc palnika. Dusić wątróbkę około 15 – 20 min. Mąka, którą wątróbki były oprószone pięknie sos zagęści. Pod koniec duszenia można pokrywkę zdjąć aby sos jeszcze bardziej odparował, do pożądanej konsystencji. Wyłączyć palnik i teraz można wątróbkę posolić, nigdy nie solimy wcześniej!

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *