Udkówka – kiełbasa z udek kurczaka, parzona

Nadrabiam zaległości z wyrobami mięsnymi- tym razem udkówka, czyli kiełbaska z mięsa ud kurczaka. Delikatna, soczysta i bardzo smaczna. Parzona w osłonkach białkowych, ale spokojnie można przygotować w prasce lub szynkowarze. Polecam serdecznie!

Składniki:

  • 1 kg mięsa z udek kurczaka
  • 18 g peklosoli

Przyprawy na 1 kg mięsa z udek:

  • 2 g pieprz biały
  • 3 g czosnek granulowany (można zastąpić czosnkiem świeżym 10 g)
  • 100 ml wody
Dodatkowo:
  • osłonki białkowe fi 65 mm lub 75 mm (55 cm/1 kg mięsa)

Przygotowanie:

Przygotować mięso z kurczaka – wytrybowane mięso z ud kurczaka (bez kości) pokroić na kawałki 3 cm x 3 cm. Przełożyć do pojemnika z pokrywką, zasypać peklosolą, dobrze wymieszać i pozostawić w lodówce do peklowania na 2-3 doby.

Po tym czasie 30% mięsa kurczaka zmielić na sitku makowym 2 mm. W misie miksera umieścić pokrojone i zmielone mięso z kurczaka, dodać pieprz biały i czosnek, wyrobić ręcznie lub mikserem (wyrabiam hakiem do ciast drożdżowych) tak długo, aż mięso będzie się kleić. Na końcu dodać wodę i ponownie wyrobić aż mięso wchłonie całą wodę.

Przygotować osłonki białkowe – wg instrukcji producenta. Pociąć na kawałki, u mnie każdy długości 27 cm, namoczyć w letniej wodzie przez 20 min. Zawiązać jeden koniec osłonki, napełnić ściśle osłonkę farszem tak aby nie było pęcherzyków powietrza i zawiązać drugi koniec osłonki. Zostawić do osadzania w lodówce na 12 h, można również osadzać w temperaturze pokojowej 2 h. Gdy osadzamy w lodówce, przed parzeniem wyciągnąć z lodówki i powiesić w temperaturze pokojowej na około godzinę do wyrównania temperatury.

Kiełbasy umieścić w garnku i zalać zimną wodą, ustawić na palniku na największej mocy. Gdy woda osiągnie temperaturę 75-800C (lekko będzie „pyrkać”) zmniejszyć moc palnika i parzyć aż wyrób w środku osiągnie 720C, ciągle utrzymując podaną stałą temperaturę wody 75-800C. Po tym czasie kiełbasy wyciągnąć z garnka i studzić w zimnej wodzie 10-15 min, następnie przełożyć do lodówki na minimum 12 h.

Smacznego!

8 komentarzy

  1. Mam pytanie odnośnie parzenia tej wędliny, czy trzeba do niej wkłuwać termometr żeby sprawdzić temperaturę?

Dodaj komentarz