Syrop miętowy z cytryną

Mięty u mnie w ogrodzie dostatek, mam jej spory zagajnik. Nie tylko do celów kulinarnych ale również świetnie odstrasza te mało pożyteczne w ogrodzie owady, takie jak mrówki czy kleszcze. Na stronie Gotujmy.pl znalazłam ciekawy i prosty przepis na syrop miętowy z cytryną i postanowiłam wypróbować – syrop wyszedł bardzo aromatyczny i smaczny. Teraz latem robiłam z niego orzeźwiający napój rozcieńczając go zimną wodą, dodając plasterki cytryny i kilka listków świeżej mięty do dekoracji. Wypróbowałam go również z ciepłą herbatą – będzie świetnym dodatkiem na zimowe wieczory. Świetnie też się sprawdzi jako poncz do ciast i tortów lub baza do drinków. Widziałam też w sieci zdjęcia takiego syropu z dodatkiem zielonego barwnika spożywczego, można dodać do uzyskania zielonego koloru, tak jak w tym dżemie – w drinkach czy koktajlach będzie się ładnie prezentował. Serdecznie Wam polecam :)

Składniki:

  • duży pęczek mięty (około 30 gałązek)
  • 500 g cukru
  • 1,5 litra wody 
  • 1/2 cytryny

Przygotowanie:

Gałązki mięty dobrze opłukać w zimnej wodzie. Cytrynę wyszorować i sparzyć. W garnku umieścić cukier, wodę, wycisnąć do wody sok z cytryny oraz włożyć wyciśnięte połówki cytryny. Całość zagotować. Do gorącego syropu cukrowego włożyć gałązki mięty tak aby całe były zakryte syropem. Garnek nakryć pokrywą i odstawić na 24 h.

Po tym czasie z garnka wyciągnąć gałązki mięty, a syrop przecedzić przez gęste sito lub gazę aby pozbyć się resztek mięty. Przecedzony syrop zagotować. Zagotowany syrop przelać do umytych, wyparzonych i suchych butelek poprzez lejek. Zakręcić nakrętki, odstawić do góry dnem i pozostawić do ostudzenia. Tak przygotowanego syropu nie ma potrzeby pasteryzować lecz jeśli obawiacie się, że przetwory się popsują to można zapasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą przez 15 min, licząc czas od zagotowania się wody.

Smacznego!

Dodaj komentarz