Dżem malinowy

Wreszcie doczekałam się momentu kiedy z malin zebranych we własnym ogrodzie będę mogła zrobić malinowy dżem – mój ulubiony. Zawsze zbierałam taką ilość, którą zjadaliśmy na bieżąco i nie było wystarczającej ilości na malinowe przetwory. Dżem przygotowałam w tradycyjny sposób, bez cukru żelującego lub pektyny, z pesteczkami bez przecierania przez sito. Polecam serdecznie :)

Składniki:

  • 1 kg malin
  • 3/4 – 1 szklanka cukru (w zależności od słodkości owoców)

Przygotowanie:

Maliny delikatnie umyć, osączyć na sicie i umieścić w garnku – najlepiej szerokim i z grubym dnem. Zasypać cukrem i pozostawić na 1-2 godziny aż puszczą sok. Po tym czasie całość podgrzać aż cukier się rozpuści ale jeszcze nie będzie się gotowało. Spróbować czy całość odpowiada nam smakowo – w razie potrzeby dosypać cukru do smaku. Gdy słodycz dżemu nam odpowiada doprowadzić zawartość garnka do wrzenia, skręcić moc palnika i gotować na małej mocy aż nadmiar płynów odparuje, a dżem się zagęści.

Dżem można też przetrzeć przez sito pozbywając się pesteczek, jeśli Wam nie przeszkadzają to zostawcie. Jeśli lubicie gładki dżem przetrzyjcie przynajmniej po połowie gotowania lub prawie na sam koniec – w pesteczkach jest masa pektyn, które dodatkowo wpłyną na szybkość zagęszczenia dżemu.

Gotowanie rozkładam na raty – gotuję godzinę, wyłączam palnik, stygnąc nadmiar płynów jeszcze odparowuje. Gdy ostygnie ponawiam czynność i gotuję tak długo, aż konsystencja będzie odpowiednio gęsta. Konsystencję można sprawdzić na zmrożonym talerzyku – w zamrażarce umieścić talerzyk, na zmrożony talerzyk wyłożyć odrobinę dżemu – jeśli zgęstnieje i nie będzie spływał oznacza, że już starczy gotowania.

Po tym czasie dżem przelać do wyparzonych lub wypieczonych słoiczków, zakręcić nakrętki i odstawić do góry dnem. Można również zapasteryzować tradycyjnie w wodzie, 15 minut.

Dżem z pektyną:

  • 1 kg malin
  • 3/4 – 1 szklanka cukru (w zależności od słodkości owoców)
  • 14 g pektyny + 1 łyżka cukru

Maliny delikatnie umyć, osączyć na sicie i umieścić w garnku – najlepiej szerokim i z grubym dnem. Zasypać cukrem i pozostawić na 1-2 godziny aż puszczą sok. Po tym czasie całość podgrzać aż cukier się rozpuści ale jeszcze nie będzie się gotowało. Jeśli lubicie gładki dżem, w tym momencie należy przetrzeć przez sito, przetartą zawartość z powrotem umieścić w garnku. Spróbować czy całość odpowiada nam smakowo – w razie potrzeby dosypać cukru do smaku. Gdy słodycz dżemu nam odpowiada wsypać pektynę wymieszaną z cukrem, wymieszać i doprowadzić do wrzenia ciągle mieszając. Skręcić moc palnika i pogotować jeszcze 4 minuty. Po tym czasie dżem przelać do wyparzonych lub wypieczonych słoiczków, zakręcić nakrętki i odstawić do góry dnem. Dżemów z pektyną nie ma potrzeby pasteryzować.

Dżem z cukrem żelującym:

  • 1 kg malin
  • 1 opakowanie cukru żelującego (1:1, 1:2)

Maliny delikatnie umyć, osączyć na sicie i przełożyć do garnka, w którym będziemy gotować dżem. Zasypać cukrem żelującym, dobrze wymieszać. Przykryć i zostawić na 3-4 godziny. Po tym czasie całość doprowadzić do wrzenia. Jeśli lubicie gładki dżem, zawartość garnka po rozpuszczeniu cukru, ale przed momentem wrzenia należy przetrzeć przez sito, przetartą zawartość z powrotem umieścić w garnku. Gotować na małym ogniu 4 minuty od momentu zagotowania. Gorący dżem nałożyć do umytych i wyparzonych wcześniej słoików, zakręcić i odstawić nakrętką do dołu, słoik się zassie – dżemów się nie pasteryzuje. Po ostygnięciu przenieść do spiżarni.

Wyparzanie słoików i nakrętek:

Porządnie umyte, niewyszczerbione słoiki wstawić na kratkę z wyposażenia piekarnika. Wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawić na 105oC i wyparzać słoiki około 15 – 20 min. Najlepiej dżem nakładać do świeżo wyparzonych słoików. Nakrętki wyparzam w garnku z wrzącą wodą.

Smacznego!

Dodaj komentarz