
Dawno nie jadłam tak pysznej zupy – zupa ogonowa z grzybkiem suszonym, warzywami, pomidorami, białym winem i oczywiście bohaterem zupy – ogonami. Do jej przygotowania użyłam ogonów wieprzowych, ale równie świetnie – a może i lepiej – nadadzą się ogony wołowe. Zupa świetnie też wyjdzie na kościach wieprzowych czy wołowych – żeberkach, kościach od schabu, szpondrze wołowym. Serdecznie polecam.

Składniki:
Bulion:
- 1 kg ogonów (wieprzowych lub wołowych)
- 4-5 grzybów suszonych
- 1 opalona cebula
- 1 łyżka soli
- 2 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 10 ziaren pieprzu czarnego
Dodatkowo:
- 2 łyżki masła
- 3 marchewki
- 6-8 ziemniaków (lub więcej, wg gustu)
- 2 ząbki czosnku
- 150 ml białego wina (wytrawne lub półsłodkie – wg gustu)
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- po 1 łyżeczce tymianku, cząbru, papryki mielonej
- sól, pieprz, szczypta cukru
Zasmażka:
- 2 łyżki masła
- 1 duża cebula
- 2 łyżki mąki pszennej
Do podania:
- posiekana natka pietruszki
Przygotowanie:
Ogony umyć i oczyścić z ewentualnej szczeciny. Włożyć do garnka i zalać zimną wodą do ich zakrycia. Garnek wstawić na palnik, zagotować, zebrać łyżką cedzakową szumowiny i skręcić palnik. Do garnka dołożyć grzyby suszone, opaloną cebulę oraz przyprawy. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu około 1,5-2 h aż mięso zmięknie.
W międzyczasie obrać ziemniaki i pokroić w kostkę, marchewkę obrać i pokroić w talarki lub półtalarki, czosnek przecisnąć przez praskę.
Gdy mięso będzie miękkie, ogony wyciągnąć i obrać z nich mięso, mięso odłożyć. Grzyby wyłowić i posiekać drobno. Bulion przecedzić i odłożyć.
W garnku roztopić masło, na rozgrzane masło wrzucić pokrojone ziemniaki i marchewkę, na dużej mocy palnika całość podsmażyć kilka minut. Dodać tymianek, cząber, paprykę mieloną, przeciśnięty czosnek i chwilkę podsmażyć. Do garnka wlać wino białe i zredukować. Całość zalać bulionem, dodać pokrojone grzyby i gotować pod przykryciem około 15 minut aż ziemniaki i marchewka zmiękną.
W międzyczasie pokroić cebulę w kostkę na zasmażkę i podsmażyć na złoto na maśle. Do podsmażonej cebuli dodać mąkę i całość krótko przesmażyć. Do zasmażki dodać chochelkę lub dwie bulionu i podgrzać mieszając, aż mąka w zasmażce równomiernie się rozprowadzi.
Gdy warzywa w zupie będą ugotowane dodać koncentrat pomidorowy – w razie potrzeby dodać więcej, do gotującej się zupy przelać przygotowaną zasmażkę, dobrze rozmieszać i całość zagotować. Dodać obrane wcześniej mięso, doprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru – dodany cukier podbija smak zupy. W razie potrzeby doprawić jeszcze do smaku czerwoną papryką mieloną, tymiankiem i cząbrem. Zupa najlepsza jest gdy po gotowaniu chwilkę odstoi i nabierze smaku. Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.
Smacznego