Knedel drożdżowy

Knedel drożdżowy to świetny dodatek do dań. Drożdżowe ciasto gotowane w wodzie w formie podłużnej bułki, danie najbardziej popularne w Czechach. U nas w Wielkopolsce zajadamy się podobnym produktem – pampuszkami na parze – również w wersjach wytrawnych lub na słodko z owocowym wnętrzem: z jagodami albo truskawkami. Czeskiego knedlika nigdy nie jadłam, więc nie wiem na ile poprawny jest to przepis, skorzystałam z przepisu na stronie Kuchnia Agaty, ale widziałam też takie przepisy z bułką w środku – natomiast jaki by nie był – przepis jest świetny, a knedel stanowi przepyszny dodatek do dań. Pełnoletnia część rodziny zajadała wersję wytrawną – z karkówką w sosie, a młodsza część na słodko – z jogurtem i malinami. Polecam serdecznie :)

Składniki:

  • 500 g mąki krupczatki lub pszennej
  • 2 jajka
  • 300 ml mleka
  • 20 g drożdży
  • duża szczypta soli
  • łyżeczka cukru

Przygotowanie:

Podgrzać mleko, dodać cukier, drożdże i 2 łyżki mąki, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce aż zaczyn ruszy.

Do miski wsypać mąkę, sól, dodać jajka i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Gdyby ciasto zbyt mocno się kleiło podsypać więcej mąki. Wyrobione ciasto uformować w kulę, miskę nakryć ściereczką i w cieple pozostawić do wyrośnięcia, na min 30 min, a najlepiej do podwojenia objętości.

W szerokim rondlu zagotować wodę z łyżeczką soli.

Wyrośnięte ciasto odgazować – krótko je zagnieść, podzielić na cztery części i z każdej części uformować podłużny wałek.

Knedle wkładać do wrzątku, następnie na mniejszej mocy palnika gotować je pod przykryciem 10 min, po 5 min z każdej strony. Knedle rosną więc w zależności od garnka gotować pojedynczo lub po dwie sztuki – mają swobodnie pływać, tak aby nie posklejały się ze sobą.

Gorące knedle wyciągnąć z garnka i pokroić – najlepiej kroi się nitką – nitkę podłożyć pod knedla i zaciągnąć do góry tak, jakbyśmy chcieli zawiązać pętelkę, nitka przetnie delikatnego knedla.

Knedle podawać wg upodobań – z różnymi sosami, mięsem i surówkami lub na słodko z sosami owocowymi – u nas na zdjęciach wersja na słodko z malinami i jogurtem, wersja wytrawna – z karkówką w sosie i ogórkami kiszonymi.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *