Rolada z łopatki, peklowana na mokro, parzona, z czosnkiem niedźwiedzim i suszonymi pomidorami (wędlina)

Teraz, kiedy mamy świeże warzywa to wędliny u mnie schodzą na dalszy plan, mogę się bez nich obejść. Jednak dla mojego męża zawsze w lodówce jakaś wędlina być musi. Robienie domowych wędlin pochłonęło mnie całkowicie i zamiast powielać przepisy powolutku stawiam samodzielne kroki eksperymentując z nowymi smakami, opierając się na starych recepturach i poznanych już zasadach. W ten oto sposób przygotowałam roladę z łopatki wieprzowej na bazie wcześniejszego przepisu na baleron ale z czosnkiem niedźwiedzim i suszonymi pomidorami w płatkach. Zamiast suszonych płatków można również zblendować na pastę suszone pomidory z zalewy. Ja wykorzystałam mięso z łopatki, miałam takie bardziej tłuste – mąż takie lubi, ale z powodzeniem można również wykorzystać chudą szynkę. Cóż mam rzec, zachęcam do domowych wędlin :)

Składniki:

Solanka peklowana na 1 kg mięsa:
  • 1 litr wody
  • 80 g peklosoli
  • 2 liście laurowe
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 płaska łyżka czosnku niedźwiedziego
Wszystkie składniki solanki oprócz soli peklowej zagotować, skręcić moc palnika na minimum i pogotować około 15-20 minut pod przykryciem. Zostawić do ostudzenia. Przecedzić wywar, do przecedzonego wywaru dodać peklosól i wymieszać.

Dodatkowo:

  • 1 kg mięsa wieprzowego (łopatka, szynka, karkówka)
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 2 łyżki czosnku niedźwiedziego
  • pomidory suszone w płatkach lub pasta z suszonych pomidorów

Przygotowanie:

Mięso umyć, oczyścić z ewentualnych błonek, osuszyć i ponacinać tak aby otrzymać płat mięsa, który później zwiniemy w roladę. Mięso ułożyć w naczyniu, w którym będziemy je peklować, ja wykorzystuje do tego naczynie żaroodporne.

Wystudzoną solanką peklową zalać mięso. Wstawić do lodówki na 5-6 dni. Co jakiś czas sprawdzać solankę – jeśli zmętnieje, należy zrobić nową. U mnie była klarowna przez cały czas.

Po czasie peklowania uszykować garnek, w którym wędlina będzie parzona. Wodę zagotować. Wody tyle aby wędlina mogła swobodnie pływać. Mięso wyjąć z solanki, rozłożyć na desce. Natrzeć czosnkiem, posypać czosnkiem niedźwiedzim oraz płatkami suszonych pomidorów. Mięso zwinąć ciasno w roladę, włożyć do siatki wędliniarskiej lub obwiązać sznurkiem aby nadać mu kształt. Gotową roladę wrzucić na wrzątek. Parzyć w temperaturze 75-80oC do momentu aż temperatura w środku wyrobu wskaże 68oC. Roladę zahartować z zimnej wodzie – do zlewu lub miski nalać zimnej wody, włożyć roladę na 10 min. Wyciągnąć, ostudzić i przełożyć do lodówki.

Smacznego!

Dodaj komentarz